928 2

Wynalezienie mikroskopu bez wątpienia przyczyniło się do wzrostu nauki. To nieduże urządzenie umożliwia obserwowanie małych obiektów, jakie są zazwyczaj niewidoczne gołym okiem oraz przyjrzenie się detalom drobnych obiektów, jakie są niemożliwe do dostrzeżenia bez czerpania ze ograniczonego sprzętu. To teraz dzięki swoim kompetencjom optycznym, mikroskopy przyczyniły się do wzrostu badań nad mikroświatem a jego głębią.

 

W 1590 r. dwóch Holendrów Zachariasz Janssen a jego ojciec Hans wykonali pierwsze konstrukcje mikroskopów optycznych. Stworzone przez nich dania używały do oświetlania obserwowanych obiektów światło dzienne. Ze powodu na powiększenie zaledwie 10 razy, mikroskopy nie spotkały się z entuzjazmem w świecie nauki. Rewolucję zapoczątkował Antonie van Leeuwenhoek, który zajął się udoskonaleniem konstrukcji mikroskopu oraz rozwinął realizację tych urządzeń w XVII wieku. To oczywiście dzięki książki tego wynalazcy nad mikroskopami zawdzięczamy rozwój nauki, głównie mikrobiologii.

Z biegiem lat mikroskopy znalazły szerokie zastosowanie. Ogromną popularnością zajmują się zwłaszcza mikroskopy laboratoryjne, które traktowane są głównie w świetle przebywającym w gospodarstwie jasnym. Są doskonałe wyposażenie także w laboratoriach naukowych, jak dodatkowo w laboratoriach medycznych. Wiele projektów tych narzędzi pozwala odbiorcy na wykonaniu wielu technik obserwacji, co stanowi konieczne podczas pracy badawczej. Ich optyka zezwala na przeprowadzenie bardzo istotnych obserwacji. Najnowocześniejsze mikroskopy powodują nie właśnie na swoją rozbudowę w przyszłości, jak też na podłączenie kamery. Wiodący producenci tych narzędzi odpowiadają ich długą trwałość.