Badanie nasienia bytom

Badanie płodności u ludzi polega przede wszystkim na poszukiwaniu ejakulatu. Badanie nasienia jest fundamentalnym elementem diagnostycznym pomagającym ocenić płodność mężczyzny.Nasienie to zawiesina plemników, które pochodzą z założeń i najądrzy w mieszaninie wydzielin gruczołu krokowego, pęcherzyków nasiennych oraz gruczołów cewkowo-opuszkowych (tzw. plazmie nasienia). Głównym celem badania są więc plemniki.

Kiedy powinno przygotować się badanie?Pytanie to powinno się wykonać w sezonie, gdy po okresie 1 roku regularnego współżycia bez zabezpieczeń (bez powodu na ewentualne badania partnerki) nie nastąpiło zapłodnienie. Należy je zakończyć również po drugiego rodzaju urazach w przestrzeni krocza i po leczeniu guza jądra.

Przed badaniemPrzed rozpoczęciem do poszukiwania muszą stać wykonane pewne standardy. Negatywnie na sukces mogą wpłynąć bowiem m.in. nieodpowiednio długi czas abstynencji płciowej (próbka powinna zostać wzięta w terminie 2-7 dni z stosunku), przebyte choroby (szczególnie te, którym prowadziła podwyższona temperatura), a jeszcze nadużywanie alkoholu. Próbka do poszukiwania powinna też zostać oddana w właściwi sposób.Badanie nasienia polega na jego ocenie makroskopowej (lepkość, objętość, odczyn) i mikroskopowej (liczba plemników, ich siła i ruchliwość). Dodatkowo wyświetla się ilość przeciwciał przeciwplemnikowych. Czasem proponowane są też inne testy np. badanie bakteriologiczne i biochemiczne oraz test hiposomotyczny.

DiagnostykaW ocenie niepłodności u ludzi wykorzystuje się i nowego rodzaju badania hormonalne. Sprawdza się m.in. poziom wolnego i pełnego testosteronu, poziom hormonów gonadotropowych: FSH, LH, prolaktyny, estadriolu oraz TSH i FT4.Zaburzenia niepłodności potrafią być również wynikiem reakcji autoimmunologicznych. Sprawdza się to pytania na przeciwciała przeciwko plemnikom w surowicy i nasieniu. Jest więc tzw. badanie techniką immunofluorescencji pośredniej. Oznacza ono sposób tworzenia się przeciwciał z plemnikiem. Wymaga żyć ich naprawdę bardzo wielu, aby całkowicie zahamowały płodność. Przyczyną zaburzeń niepłodności niejednokrotnie są i nowego typu infekcje. W punktu ich wykluczenia przeprowadzane są badania mikrobiologiczne.