Czy jest zapotrzebowanie na tlumaczy przysieglych

W Polsce bardzo mocno rośnie zapotrzebowanie na tłumaczy! Firmy, kiedyś lokalne, tworzą na zagraniczny rynek, a kontrakty między polskimi oraz japońskimi inwestorami teraz nie tworzą na nas takiego wrażenia. Te odmiany to spore miejsce do popisu dla znających bardzo dobra język obcy. Ale lub to wystarczy, żeby zostać tłumaczem?

Odpowiedź brzmi: pewnie nie! O ile przetłumaczenie krótkiego tekstu piosenki nie stanowi faktem, o tyle tłumaczenia prawnicze czy medyczne są już zdecydowanie dużo trudne. To przekłady specjalistyczne, szczególnie pożądane przez klientów.

Powinien pamiętać, że perfekcyjna znajomość języka obcego to wyłącznie jedna z stron, którymi potrzebuje okazać się tłumacz. W przypadku wspomnianych przekładów medycznych musi przecież znać specjalistyczne terminy, także w stylu docelowym i źródłowym. W przeciwnym razie ciężko byłoby daleko przetłumaczyć szczegółowe opisy choroby, wyniki badań laboratoryjnych, zalecenia lekarskie oraz treść konsultacji. W niniejszym tle warto dodać, iż tego modelu przekłady wymagają szczególnej dokładności i precyzji, bo nawet najmniejszy błąd w roli tłumacza że liczyć duże konsekwencje. Ze względu na długie ryzyko, drinkiem z stanów przekładu tekstu medycznego jest weryfikacja treści przez innego tłumacza. Rzecz jasna, wszystko po to, by wyeliminować nawet najdrobniejsze błędy i literówki.

Kolejnym doskonałym przykładem przekładów specjalistycznych są tłumaczenia prawnicze. W ostatnim przykładu wymagana jest silna znajomość terminów prawa. Tacy tłumacze najczęściej stosują start w walkach prawnych także potrzebują na bieżąco (ustnie) dokonywać transkrypcji. Ze względu na specyfikę pracy, w tym wypadku nie ma mowy o niezrozumiałym dla tłumacza zwrocie, nie pamięta te miejsca na sprawdzenie poprawności terminu w słowniku. Najczęściej tłumacz biorący wkład w rozmowach prawnych oraz pozostałych czynnościach prawnych musi sprawdzać się certyfikatem tłumacza przysięgłego.