Czy rozpoczecie ewidencjonowania sprzedazy na kasie fiskalnej trzeba zglaszac do urzedu

Przedsiębiorcy otwierający własną firmę muszą zmagać się z wieloma problemami jeszcze przed rozpoczęciem działalności gospodarczej. Skomplikowane i często zmieniające się przepisy nie ułatwiają sprawy młodym ludziom.

W zasadzie każdy wie, że otwierając sklep czy to stacjonarny czy internetowy konieczny będzie zakup kasy fiskalnej novitus delio. Jednak nie każdy już zdaje sobie sprawę z tego, że niektóre usługi również pociągają za sobą konieczność posiadania tego urządzenia. Ważne jest, aby jeszcze przed otwarciem firmy zorientować się czy kasa fiskalna będzie potrzebna, ponieważ może być ona używana dopiero po dopełnieniu kilku formalności. Przed rozpoczęciem ewidencjonowania konieczne jest zgłoszenie kasy fiskalnej do urzędu skarbowego, a procedura ta może potrwać kilka tygodni. Po zgłoszeniu trzeba czekać na nadanie unikatowego numeru przez urząd oraz przeprowadzić fiskalizację kasy. Tą ostatnią czynność przeprowadza wykwalifikowany serwis i odbywa się ona w obecności pracownika urzędu skarbowego. Dopiero po przejściu tych wszystkich formalności można rozpocząć sprzedaż na kasie (oczywiście jeżeli działalność już jest założona). Użytkowanie urządzenia jakim jest kasa fiskalna pociąga za sobą konieczność ciągłego śledzenia szybko zmieniających się przepisów, bowiem to odpowiednie ustawy i rozporządzenia określają obowiązki właścicieli kas fiskalnych. Trzeba wiedzieć, że naprawy kas możliwe są tylko w wykwalifikowanych serwisach. Z takim serwisem należy mieć podpisaną umowę o współpracy, aby w razie awarii urządzenia mieć zapewnioną szybką naprawę. W przypadku zepsucia się kasy trzeba przerwać działalność, nie można bowiem prowadzić sprzedaży bez kasy fiskalnej.

Z tego też powodu coraz więcej właścicieli decyduje się na zakup zapasowej kasy, która powinna być używana w przypadku awarii głównego urządzenia. Prowadząc firmę trzeba też pamiętać o sporządzaniu okresowych raportów fiskalnych. Posiadanie wszystkich dokumentów może być skontrolowane przez urząd skarbowy, który w przypadku nieprawidłowości może nałożyć kary finansowe.


POLKAS
Pasternik 94, 31-354 Kraków
12 634 05 44
http://www.polkas.pl