Endometrioza nerki

Endometrioza jest chorobą, na którą mają tylko kobiety. Stanowi wówczas dolegliwość, w której komórki śluzówki macicy ruszają się po organizmie i uczą się w przeciwne organy wewnętrzne. Według statystyk na endometriozę ma co szósta kobieta w wieku rozrodczym. Endometrioza najczęściej zapada na jajniku. Drugimi miejscami gdzie że się pojawić, są jajowody, macica, pochwa, jak też pęcherz moczowy czy jelita. Sprzyjającym środowiskiem do stworzenia endometriozy są blizny pooperacyjne na przykład po cięciu cesarskim.

W zależności z jej umieszczenia daje różne objawy. Najczęściej lecz stanowi obecne ból przed zaś w trakcie cyklu miesiączkowego. Bardzo często spotykanym obrazem istnieje też ból podczas stosunku płciowego czy inne zespoły bólowe w sektorze miednicy. Bardzo odpowiednim powikłaniem endometriozy jest bezpłodność. Procesy zapalne, zrosty położone w jajnikach, jajowodach utrudniają proces zagnieżdżenia się komórki jajowej. Wchodzące do ostatniego schorzenia w produkcji hormonów, jajniki dodają się do zwiększonej liczby poronień i dobrego utrzymania ciąży.

Badanie
W poznaniu endometriozy szczególnie istotny jest wywiad z osobą. Kolejnym etapem jest przeprowadzenie badań. Potrzebne jest wykonanie bardzo wskazanego badania ginekologicznego i badanie ultrasonograficzne. Po zdiagnozowaniu choroby jest leczenie. Że ono występować farmakologicznie lub chirurgicznie. Uzależnione stanowi zatem z wielu czynników: wieku chorej kobiety, umiejscowieniu endometriozy, zaawansowania choroby czy uciążliwości dolegliwości bólowych.

Leczenie
Leczenie farmakologiczne polega na stosowaniu wystarczającej dawki hormonów i sposobów przeciwbólowych. Terapia przy zastosowaniu hormonów jest za zadanie wyciszenie czynności hormonalnej jajników oraz co za tym zmierza do zaniku ognisk z endometriozą.
Leczenie chirurgiczne liczy na wykonaniu zabiegu operacyjnego, podczas którego przesuwane jest źródło z linią endometrium lub bardziej inwazyjnie leczony jest jajnik, czy nawet macica. Endometrioza jest chorobą dosyć trudną w działaniu. Nawet pomimo usunięcia ognisk chorobowych może nastąpić jej nawrót.