Jak usprawnic funkcjonowanie firmy

Jak się okazuje, polskie firmy i przedsiębiorstwa niejednokrotnie nie są w stanie walczyć o klienta ze swoją konkurencją z zachodu Europy. Tracą na tym wszyscy- zarówno wspomniane spółki, skarb państwa, jak i my sami- przeciętni zjadacze chleba, ponieważ w bardzo wolnym tempie rozwija się polska gospodarka. W konsekwencji niewspółmiernie do wzrostu zarobek drożeją ceny wielu artykułów np. z branży spożywczej.

Sytuacja na rynku polskim

Polskie firmy nie są w stanie wygrywać przetargów na wielkie inwestycje, z których pieniądze mogłyby wpompować w naszą gospodarkę, przyczyniając się do wzrostu PKB i polepszenia warunków życia w Polsce. Dlatego coraz większa ilość Polaków, w pogodni za lepszymi warunkami życia opuszcza granice naszego państwa. Wciąż najczęściej obieranym kierunkiem są Niemcy i Wyspy Brytyjskie. Polacy są gotowi podjąć się obojętnie jakiej pracy, byleby tylko zarobić. Pracują niejednokrotnie na zmywakach czy jako pomoce domowe. Państwo opuszczają jednak nie tylko ludzie ze średnim wykształceniem, ale również ci o wykształceniu wyższym, jak np lekarze. Przez to zaczyna u nas brakować specjalistów.

Wdrożenie systemu

Co robić ? Lekiem na tą sytuację ma być powrót do swoistej pracy u podstaw. Pomóc ma wdrażany właśnie system erp. Ma on usprawnić funkcjonowanie firm ze wszystkich branż. System ten ma pozwolić na długofalowe planowanie wszystkich zbliżających się inwestycji, na dodatek niwelując do minimum powstające przy tym ryzyko. Program ten używany jest już na zachodzie Europy i w Stanach Zjednoczonych, gdzie przyniósł oczekiwane skutki w postaci polepszenia funkcjonowania firm. Dzięki temu programowi znacznie szybciej mogą być podejmowane decyzje dotyczące np. angażowania się w jakąś inwestycję czy zatrudnienia dodatkowych pracowników. Bez tego udogodnienia wszystko to robione było prawie, że ‘po omacku’ przyczyniając się do generowania ogromnych strat finansowych. Ich konsekwencją było nie tylko zatrzymanie rozwoju konkretnych firm, ale i dodatkowe zwolnienia personelu. Miało to więc także jeszcze jeden negatywny skutek- wzrost bezrobocia. Erp jest w stanie załagodzić tą sytuację- twierdzą specjaliści.