Home Przemysł Jak zabezpieczyć się przed wybuchem w zakładzie pracy?

Jak zabezpieczyć się przed wybuchem w zakładzie pracy?

Marzec 2, 2016

Pracując w zakładzie, w którym może dojść do niebezpiecznych sytuacji związanych z wybuchem warto poprawnie ocenić ryzyko zagrożenia. Pomagają w tym regulacje prawne, które wymuszają stosowanie pewnych technologii, które zmniejszają niebezpieczeństwo. Również dokumentacja techniczna urządzeń, z którymi masz do czynienia służy poprawie bezpieczeństwa.

Obszerne opracowanie

Dokument taki zawiera instrukcję jak poprawnie używać danego narzędzia pracy oraz – co ważne – jak bezpiecznie to robić.

Explosion protection – zabezpieczenie przed wybuchem

Kolejnym aspektem zwiększającym bezpieczeństwo w zakładzie pracy jest przeprowadzanie odpowiednich szkoleń z tej dziedziny. Pracownik, który będzie świadomy jakie niebezpieczeństwo wiąże się z pracą w danych warunkach będzie ostrożniejszy i nie popełni poważnego błędu. Warto zwrócić uwagę jakie explosion protection, czyli zabezpieczenie przed wybuchem powinien stosować pracodawca. Jego pierwszym zadaniem jest analiza niebezpieczeństwa, która ma pomóc w dobraniu odpowiednich metod do zabezpieczenia miejsca pracy oraz wyznaczeniu miejsc gdzie do takich niebezpieczeństw może dojść. W przypadku, gdy wykorzystywane są urządzenia stwarzające zagrożenie wybuchem powinny one posiadać specjalne certyfikaty potwierdzające ich bezpieczeństwo.

explosion protection

Stan techniczny

Dodatkowo powinien być regularnie sprawdzany ich stan techniczny, a w razie awarii urządzenie nie powinno być wykorzystywane. Dodatkowo w przedsiębiorstwie powinna być wyznaczona osoba posiadająca specjalne kwalifikacje, która będzie zajmowała się zabezpieczeniem przed wybuchem. W przypadku gdy nie ma takiej osoby należy skorzystać z usług firmy doradztwa technicznego, która dysponuje specjalistami z tej dziedziny. Warto również stworzyć plan sytuacji awaryjnej. Co powinno się robić w wypadku sytuacji kiedy już doszło do wybuchu. Ważne jest aby wyznaczyć poszczególnym pracownikom role, które powinni spełniać w tej sytuacji, aby każdy wiedział co ma zrobić.

You may also like

1 comment

Borys Falkiewicz Lipiec 7, 2016 at 11:50 am

Dzień dobry. Jestem od niedawna właścicielem zakładu w Krakowie na którym może wystąpić atmosfera wybuchowa. Jednym z moich obowiązków, będąc pracodawcą jest  sporządzanie „Dokumentu zabezpieczenia stanowisk pracy przed wybuchem”. Czy mogę wykonać to samodzielne czy muszę do tego zatrudnić bhpowca lub inne biuro inżynieryjskie? 

Leave a Comment

prosze