Jakie sa zalety w swietlowkach

obudowa pyłoszczelnaZobacz naszą stronę www

Na rynku oświetleniowym istnieje ogromna masa urządzeń dających światło. Jednym z takich urządzeń są lampy fluoroscencyjne, potocznie zwane świetlówkami. Wydzielanie światła w nich polega przede wszystkim na wyemitowaniu elektronów w momencie wyładowania w gazie oraz fluorescencji, która zachodzi w luminforze.

Takie wyładowania mają miejsce między elektronami grzejnymi, a mowa tu o K1 oraz K2. Podczas tego procesu powstaje promieniowanie ultrafioletowe, które niestety jest niebezpieczne dla oczu. Promieniowanie to pada na luminofor, a padając wywołuje świecenie się świetlówki widzialnych dla nas światłem. Należy pamiętać, że w przypadku świetlówek zapłon musi zostać poprzedzony rozgrzaniem elektrod. Jest to tak zwany gorący zapłon. Ponadto, aby doszło do zapłonu świetlówki, potrzebny jest starter, dławik oraz kondensator.
W świetlówkach występuje efekt stroboskopowy – zwany migotaniem świateł. Występuje on w takt zmian napięcia. To niebezpieczne zjawisko zazwyczaj występuje w pomieszczeniach, gdzie coś szybko wiruje, przykładem może być tutaj silnik czy obrabiarka. W celu zapobiegania tego zjawiska należy zastosować układ wyposażony w dwie bądź też trzy świetlówki a następnie trzeba je zasilić napięciami przesuniętymi w fazie.
Tradycyjne lampy świetlówkowe posiadają bardzo wiele zalet. Zużywają one przede wszystkim dużo mniej energii, a kupienie takiej lampy bardzo szybko się zwraca, szczególnie wtedy gdy w pomieszczeniu będzie świecić przez bardzo długi czas – oczywiście nie wyłączając jej. Lampa fluorescencyjna zużywa aż pięciokrotnie mniej energii niż zwykła żarówka.
Czas pracy świetlówki zależy oczywiście od stopnia jej eksploatacji. Jednak może ona służyć przez bardzo długi okres, ale wtedy gdy ciągle jej nie włączamy i nie wyłączamy.
Świetlówki wytwarzają dużo mniej światła, a to jednocześnie sprawia, że są bardziej ekologiczne. Ponadto świetlówki są szeroko dostępne. Można je kupić niemal w każdym sklepie. Niestety są dużo droższe od tradycyjnych świetlówek, co jest ich podstawową wadą.