Na czym polega pakowanie prozniowe

Część świadomych konsumentów zastanawia się, na czym polega pakowanie próżniowe? Oczywiście mają oni do czynienia z fabrycznie zamykanymi produktami, zwykle spożywczymi, dzięki czemu mięso, wędliny czy wyroby nabiałowe zachowują swoją trwałość i nie są podatne na psucie się. Coraz częściej urządzenia do pakowania próżniowego są dostępne także jako urządzenia do użytku domowego.

Najogólniej mówiąc pakowanie próżniowe ma zabezpieczyć żywność przez powietrzem, które najczęściej jest głównym sprawcą procesów gnilnych żywności. Próżniowo można pakować produkty spożywcze, wykorzystując do tego celu specjalne worki próżniowe lub pojemniki próżniowe, do których zamknięcia niezbędne są urządzenia do pakowania próżniowego (zgrzewarki lub pakowarki próżniowe, w przypadku pojemników próżniowych przeznaczonych do użytku domowego przydatne mogą być specjalne pompki ręczne ułatwiające próżniowe zamknięcie pojemnika).

Odcięcie dopływu powietrza przy zamykaniu próżniowym żywności sprzyja zachowaniu struktury, barwy i zapachu. Próżniowe pakowanie wydłuża jednocześnie czas przechowywania żywności. W przypadku artykułów, które należy przechowywać w temperaturze pokojowej, czas przydatności do spożycia takich produktów może zostać wydłużony nawet czterokrotnie – w przypadku pieczywa z 2-3 dni okres przechowywania wydłuża się do 7-8 dni, dla produktów sypkich, jak kawa czy herbata, okres przechowywania wynoszący 2-3 miesiące wydłuża się do 12 miesięcy. Wybrane gatunki mięsa, przechowywane w lodówce, dzięki wykorzystaniu pakowania próżniowego mogą być przechowywane nawet przez 60 dni. Produkty mrożone, których trwałość sięga zwykle 6-12 miesięcy, po próżniowym zapakowaniu mogą być przechowywane w zamrażalkach przez nawet 26 miesięcy.

Mimo że próżniowe pakowanie kojarzy się najczęściej z przechowywaniem żywności, warto pamiętać, że także odzież może być przechowywana w specjalnych woreczkach próżniowych. W tym przypadku odessanie powietrza z worka zmniejsza objętość przechowywanych przedmiotów, dlatego próżniowe przechowywanie odzieży może być sposobem na jej przechowywanie w miejscach o ograniczonej powierzchni.


POLKAS
Pasternik 94, 31-354 Kraków
12 634 05 44
http://www.polkas.pl