Pompy basenowe

O tym, do czego daje pompa tłokowa nie trzeba chyba nikomu przypominać, jednak - dla pewności: pneumatyczne pompy tłokowe to urządzenia stosowane do przetłaczania produktów miękkich i półpłynnych. Określają się specyficzną konstrukcją dzięki czemu nawet najmniejsze artykuły nie ulegają zniszczeniu.

Zasada działania pomp tłokowych buduje się na wykonywaniu pompy tłokowej wyporowej. W wczesnym etapie pracy środek smarny jest zasysany przez zawór wlotowy za pomocą tłoku kierującego się w cylindrze a wówczas jest on dozowany poprzez zawór wylotowy. Kolejnym ruchem jest odcięcie ciśnienia napędzającego tłok w taki metoda, aby pompa była okazję zassać kolejną porcję środka smarnego.

Można wymienić inne rodzaje napędów dawanych w pompach tłokowych, gdy na dowód napęd hydrauliczny, pneumatyczny czy elektryczny. Dzięki temu dodatkowych jest sporo nowych wykonań tych pomp, w nowych branżach przemysłu.

Gdy już wspomniano, za pomocą pompy tłokowej można przetransportować różne ciecze. Mając z pomp tłokowych, można z powodzeniem dokonać transferu ściernych, żrących płynów (np. kwasy winowe), jak też gorących cieczy o temperaturze 100 stopni Celsjusza. Ponadto dodają się one do transportowania lepkich płynów, gęstych, zamulonych cieczy, i nawet pulpy owocowej. To robi, że istnieje wtedy pan pomp najczęściej stosowanych w technologii.

Wśród dużych zalet, jakie traktują tego rodzaju pompy należy z pewnością wymienić lepsze zużycie energii poprzez szeroką możliwość zmian obciążeń. Do ostatniego atutem takiego rozwiązania będzie stała wydajność oraz fakt, iż pompa nie wymaga zalewania. Również różnorodność cieszy, która potrafi stanowić tłoczona przy wykorzystaniu tej pompy nie jest bez znaczenia.

Wprawdzie nie jest zatem rozwiązanie pozbawione wad. Kluczowymi minusami pomp tłokowych jest relatywnie niewielka wydajność powiązana z wielkimi kosztami eksploatacyjnymi. Wbrew toż sporo przedsiębiorców kwalifikuje się na ostatni tym pomp ze powodu na fakt, że ich właściwości panują nad wadami.