Pyl w zakladzie stolarskim

zasuwy odcinająceZobacz naszą stronę www

Obróbka drewna to mimo upływu lat wciąż bardzo popularna gałąź przedsiębiorczości. Bez względu na to czy stolarstwem trudni się pojedyncza osoba czy też zatrudniający wielu pracowników zakład to pewne prawidła tego zawodu pozostają niezmienne.

Jednym z elementów zawsze towarzyszącym procesowi mechanicznej obróbki drewna jest powstawanie ubocznych produktów, takich jak wióry i pyły.

Każdy kto choć raz był w stolarni wie, że przejście w pobliżu maszyn stolarskich grozi zapyleniem ubrania i wiórami przyczepionymi do obuwia. Wydaje się to nieuniknionym stanem rzeczy, jednakże nie do końca jest to prawdą.

Obecność wiórów i pyłów na hali stolarni niesie za sobą różnego rodzaju zagrożenia. Pominąwszy względy związane z zachowaniem estetyki ubioru stanowią one przede wszystkim potencjalne źródło niebezpieczeństwa pożaru. Wysuszone, drobne wióry i pyły są bardzo łatwopalne. Jeśli wziąć pod uwagę możliwość wystąpienia chociażby iskrzenia przy przecinaniu drewna, bądź też pochodzącego z elementów instalacji elektrycznej to łatwo sobie wyobrazić łatwość zaistnienia pożaru.

Z pyłem wiąże się także inna niebezpieczna kwestia, jaką jest możliwość wybuchu drobinek unoszących się w powietrzu. To proste w swym działaniu zjawisko fizyczne niesie ryzyko poważnych uszkodzeń na mieniu i zdrowi ludzi.

Idealnym rozwiązaniem, pozwalającym zminimalizować ilość swobodnego przemieszczania się produktów ubocznych obróbki drewna jest zastosowanie odpowiednio zaplanowanego systemu ich usuwania, jakim są instalacje odpylania. Tego typu urządzenia, podłączane najczęściej bezpośrednio do maszyn, pozwalają na odsysanie pyłów i wiórów już na etapie ich powstawania, a następnie transportowanie ich do miejsca magazynowania. Dzięki temu stanowią znaczne udogodnienie, usprawniające w ten sposób pracę.