Szkolenia pracownikow cena

Wędlinami określa się rozmaite wyroby mięsne powstałe z środka rozdrobnionego, z kolei wędzonki to mięsne przetwory zbudowane z pojedynczego kawałka peklowanego mięsa. Peklowanie to a proces technologiczny, który liczy na oddziaływaniu solanki lub mieszanki peklującej na mięso. Efektem omawianego procesu jest utrwalenie barwy oraz wytworzenie charakterystycznego mięsnego guście oraz dodatku. Hurtownie wędlin dzięki peklowaniu dokonują przedłużenia trwałości swoich wyrobów poprzez zahamowanie wzrostu bakterii złych i gnilnych. Dzięki temu użytkownicy mogą dłużej cieszyć się smakiem ulubionych przetworów mięsnych bez obawy, że mimo trzymania w lodówce przedwcześnie się zepsują.

Samym spośród najczęstszych przetworów mięsnych sprzedawanych przez hurtownie wędlin jest stara szynka, najczęściej pochodzenia wieprzowego. Szynka kupowana jest z tylnej tuszy świni lub dzika, stanowi wyrób garmażeryjny oferowany jako produkt schłodzony bądź mrożony z kością albo bez. Prawidłowa barwa mięśni w szynce powinna kryć się w zakresie między jasnoróżowej po czerwoną, zaś tłuszcz pewno istnieć zabarwiony na biało, z odcieniem śmietankowym lub różowawym. Drugim w pór najbardziej popularnym wśród polskich konsumentów rodzajem wędliny jest powszechna na wszystkim świecie kiełbasa. Otóż klasyczna kiełbasa więc nic nowego niż solone, zmielone mięso wieprzowe z dodatkiem przypraw oraz wtłoczone do osłonki celulozowej lub jelita.

Określone warunki klimatyczne w bliskim świecie doprowadziły do ostatniego, iż w Polsce kiełbasę utrwalano poprzez wędzenie zamiast przez naturalny proces suszenia, jak w krajach śródziemnomorskich o mniejszej wilgotności powietrza. Niekiedy hurtownie wędlin mianem kiełbasy określały wyrób wędliniarsko-garmażeryjny wynoszący nie tylko mięso wieprzowe, ale te znaczne domieszki mięsa innych zwierząt rzeźnych (np. wołowiny, koniny, jagnięciny, drobiu, królika, nutrii bądź osła). Powodem takich analiz były względy ekonomiczne, albowiem wieprzowina uchodziła za kosztowny surowiec, ponieważ jej brak uzupełniano różnymi typami mięs. W niniejszy forma utrwalił żywy do tej pory stereotyp głoszący, iż salami produkowane jest z oślego mięsa, frankfurterki robi się z nutrii, kabanos z koniny, zaś parówki zawierają mięso drobiowe.