Sztuczne zaplodnienie maciory

Chęć założenia rodziny często kojarzy się nie wyłącznie z podjęciem uchwale o małżeństwie, tylko również z chęcią bycia dzieci, czyli powiększenia rodziny. Niestety, w moc przykładach z rozmaitych przyczyn okazuje się to niezwykłe i należy podjąć działanie lub zdecydować się na sztuczne zapłodnienie.

Przyczyn podejmowania przez pary metody in vitro jest niewątpliwie wiele. Potrafi zatem istnieć np. niedrożność jajowodów, problemy z wywołaniem owulacji u osoby albo dość proste parametry męskiego nasienia. Czasem i, mimo wielu badań, przejawia się, że lekarze nie są w stanie określić przyczyny niepłodności oraz tym samym zastosować dobrych form jej przyjmowania. Kiedy inne formy zapłodnienia zawiodą, pary przyjmują się głównie na zapłodnienie sztuczne, czyli takie, które podejmuje się poza układem rodnym kobiety. Polega ono na połączeniu, w warunkach laboratoryjnych, plemnika oraz komórki jajowej. Z tego gatunku rozwiązania często to korzystają pary heteroseksualne, którym, mimo wielu starań, nie udało się doprowadzić do naturalnego zapłodnienia. Technologia ta robi jeszcze wiele kontrowersji, a dla wielu par muszących mieć potomstwo jest samym rozwiązaniem.

Warto także wspomnieć, że planując się na taką formę należy ustalić albo będziemy posiadać z nasienia swojego przyjaciela czy nasienia dawcy. Często stan zdrowia partnera wybiera tę doskonałą możliwość. Pierwsza wizyta u lekarza połączona jest ze długą ankietą medyczną, na jej pytania odpowiadają oboje partnerzy. Jeżeli leczenie przeprowadzało się wcześniej, należy też przynieść ze sobą pełną dokumentację medyczną. Lekarz zazwyczaj bada kobietę dzięki USG, a i zajmuje jej szereg innych badań. Natomiast pan pragnie pamiętać zbadane nasienie, gra tym sprawia skierowanie do własnego specjalisty np. urologa. Kolejna wizyta przynosi ocenę wyników poprzednich badań oraz wybór konkretnej metody zapłodnienia. Często wykazują się potrzebne też inne dodatkowe badania, jak np. wirusologiczne, którym poddani zostają oboje partnerzy. Następnie odbywa się przygotowanie do zapłodnienia, czyli stymulacja hormonalna kobiety. Kolejny krok to pobranie zarówno nasienia mężczyzny, jak również instytucji jajowych kobiety. W laboratorium specjaliści dokonują połączenia komórek z plemnikami. Dzięki temu dochodzą zarodki, które później za pomocą odpowiedniego cewnika nasuwa się do ciała kobiety. Po jakiś dwóch tygodniach należy zgłosić się na pytanie.