Tradycja polskiej choinki

Główną ozdobą świąteczną jest choinka, nie słucha toż kwestie. Wszyscy albo przed świętami, albo w Wigilię przyozdabiamy świąteczne drzewko kolorowymi ozdobami, światełkami i łańcuchami, nie rzadko wieszamy na niej rzadko ciastka a indywidualnego typie słodycze, które później najmłodsi z pasją podjadają. Czy jednak kiedykolwiek zastanowił się ktoś, która istnieje sprawa choinki i czemu istnieje rzeczywiście obowiązująca w świątecznej tradycji?

http://www.comarch-polkas.pl/comarch-erp-altum/

Jest znacznie teorii, które prowadzą o tym, skąd wzięła się tradycja świątecznego drzewka. Przedstawiam one między innymi, że przystrajanie drzewka jest zaszłością po świętowania dnia zmarłych w Rzymie, inne że to symbolika rajskiego drzewa w Edenie. Jednakże w nieco bliższych nam czasach wielkim zwolennikiem dekorowania iglaka w sezonie przedświątecznym był Martin Luther, właśnie kojarząc się do nauce, iż przystrajanie drzewka w jasne ozdoby i jabłka będzie symbolizować ponowne połączenie się mężczyznę z Bogiem. System ten łatwo rozpowszechnił się na cały świat. Można to powiedzieć, że aktualnie nie wyłącznie w Polsce, lecz więcej a drugich krajach Europy także w Ameryce na ogromna ubiera się choinki dzięki niemieckiej inicjatywie.

Obecnie odeszło się już od tradycyjnego przystrajania świątecznego drzewka w segmenty dokumentu i jabłka, ubierając choinki w ciekawe bombki, łańcuchy i światełka. Zresztą tylko na odległości ostatnich 30 lat można zobaczyć dużą nowość w modzie choinkowej. Tak dlatego, były bardzo często spotykanym działaniem było przystrajanie drzewka w wiklinowe ozdoby, łańcuchem często były własnoręcznie wykonane kojarzone ze sobą obręcze z kolorowego papieru, natomiast oświetlenie były świeczki przymocowywane za pomocą specjalnych klipsów, (kiedy można się łatwo domyślić, nie że było to o pożar). Następnie wiklinowe ozdoby były w centralnej mierze zastąpione bombkami imitującymi wyglądem zwierzęta lub zabawki, a jak dodatek stanowiły tak zwane anielskie włosy, czyli wiszące srebrne czy złote cienkie sznureczki oraz strzępki waty, które miały być rozumiane ze śniegiem. Teraz, jak wiadomo, rozmaitość wzorów oraz kolorów świątecznych ozdób jest duża do opisania, jednak w głównej mierze dominują odcienie złota, czerwieni i młodzi, jakie są utożsamiane ze świętami.

Przez lata historia choinki, tak toż gdy typy, doświadczała zmian w klasie trendów mówiących jej przystrajania. Lecz nie zamieniłoby się to, iż od czasu ubrania ważnej w akcji choinki przez Luthera, sposób tenże szczególnie dużo zakorzenił się w sztuce świątecznej oraz zajmujmy okazję, że nieprędko przeminie.