Urzadzenie diagnostyczne w szpitalu

Czym jest kolposkop?

Kolposkop to jeszcze dużo proste urządzenie diagnostyczne znajdujące zastosowanie podczas badań ginekologicznych. Stanowi ono wyspecjalizowanym narzędziem, które dzięki połączeniu doskonałej jakości układu optycznego ze dodatkowym współosiowym oświetleniem daje szansę dokładnego zbadania intymnych partii ciała kobiet, narażonych na zaatakowanie przez groźne schorzenia. Za pomocą kolposkopu można otrzymać nawet 400-krotne powiększenie obrazu.

Kolposkop także jego skorzystanie

Kolposkop obraca się do kolposkopii, czyli badania powierzchni szyjki macicy wraz z kanałem, a i pochwy i sromu w obiektu wykrycia zmian, które potrafiły świadczyć o przedklinicznych postaciach raka szyjki macicy. Wymienia się, że dokładność diagnozy przeprowadzonej przez kolposkop wynosi od 79 do niemal 97%, w zależności od jego kształcie.

Jak wygląda badanie kolposkopowe?

Kolposkopia jest bezbolesnym badaniem przeprowadzanym gdy pacjentka stoi na fotelu ginekologicznym. Na jednym początku badania lekarz zakłada pacjentce specjalny wziernik samotrzymający, który ułatwia uwidocznienie pochwowej części szyjki macicy. Po jego zamocowaniu, do pochwy zaczynany jest wziernik o przezroczystych ścianach, za usługą którego ogląda się ściany pochwy i wielkość szyjki macicy w znaczącym powiększeniu, przy intensywnym oświetleniu. Kolposkop za pomocą kamery umożliwia rejestrowanie pytania i uważanie go na indywidualnym ekranie, a dodatkowo zapisywanie i drukowanie dla pacjentki, kiedy i do celów przygotowania dokumentacji medycznej i postawienia diagnozy.