Zalety tlumaczen konsekutywnych

W branży tłumaczeń, w ostatnich latach coraz większą popularnością cieszą się tłumaczenia konsekutywne. Dlaczego? Jest wiele powodów, dla których z tłumaczeń ustnych, ten właśnie rodzaj jest tak lubiany. Jakie to powody?

Po pierwsze, mobilność. Wyobraź sobie spotkanie biznesowe, podczas którego przemierzacie korytarze sal wystawowych, na których zatrzymujecie się i dyskutujecie na temat konkretnych przedmiotów, czy rozwiązań. Jeśli chcesz, by obcokrajowcy Cię rozumieli, a nie znasz ich języka, musisz mieć tłumacza obok siebie. I w przypadku tłumaczeń konsekutywnych, masz go.

Po drugie, możliwość dyskusji. Takiej możliwości nie dają tłumaczenia symultaniczne. Zamknięty w kabinie tłumacz przekłada jedynie treść, którą wygłasza prelegent. Tymczasem tłumaczenia konsekutywne pozwalają na skuteczną interakcję. Zawsze można wywiązać dyskusję, a tłumacz w takim przypadku tłumaczy wypowiedzi wszystkich jej uczestników.

Po trzecie, są to tłumaczenia na wysokim poziomie. Nie każdy tłumacz posiada predyspozycje, aby je wykonywać. Ten, który jest do nich wyznaczony, potrafi bez problemu poradzić sobie z presją tłumaczenia “na żywo”, bez możliwości wsparcia się dodatkowymi materiałami, czy pomocami naukowymi. Poza tym jest to oczywiście osoba doskonale znająca język. A jeśli chcemy mieć pewność, że do swojej pracy będzie przygotowana perfekcyjnie, zawsze możemy wcześniej dostarczyć jej różnego rodzaju materiały dotyczące tematu, wokół którego dyskusja będzie się toczyła.

Po czwarte, łatwa organizacja. Jeśli bowiem chodzi o tłumaczenia konsekutywne, nie wymagają one technicznego przygotowania, ani też żadnych specjalistycznych sprzętów. Nie ponosisz więc kosztów za na przykład wypożyczenie sali z kabiną do tłumaczeń symultanicznych. Nie musisz też dbać o sprzęty umożliwiające odbiór przekładanych treści, jak chociażby słuchawki dla słuchaczy.

Tłumaczenia konsekutywne cieszą się ogromną popularnością głównie ze względu na fakt, że są bardzo wygodne dla wszystkich uczestników spotkania. Są także zawsze prowadzone przez osoby o doskonałych kompetencjach, a więc na najwyższym poziomie.


Biuro Tłumaczeń Lingua Lab
Piastowska 8A, 30-211 Kraków
12 350 59 20
http://www.lingualab.pl