Zenski uklad rozrodczy prezentacja multimedialna

Witam dobrze w drugim artykule, w którym przyjrzymy się strukturze ludzkiego ciała. W ostatnim krótkim tekście poznamy tajemnice żeńskiego układu rozrodczego i dowiemy się, gdy on leczy. Zapraszam do pozycji.
Z uwagi na zajęcie rozmieszczenia, żeńskie płciowe narządy dzieli się na międzynarodowe a wewnętrzne. Do tych dodatkowych zaliczamy, jak można się domyślać, jajowody, jajniki, pochwę, oraz macicę. Bardzo dużo jest natomiast narządów zewnętrznych, czyli nie będziemy się im patrzyć zbyt szczegółowo.
Jajowodem nazywamy przewód, którego średnia długość wynosi około jedenastu centymetrów. Biegnie on od rogu macicy do samego jajnika. Ponieważ kobieta jest dwa jajniki, istnieją również dwa jajowody. Niestety, coraz częściej widzi się w nowoczesnych czasach nowotwór tego procesu. Dlatego tak istotne jest, aby wykonywać regularnie badanie zwane sono (badanie drożności jajowodów).
Jajniki są gonadami, czyli narządami o podobnej wielkości do męskich jąder. Wykonują one komórki jajowe, jakich celem bycia, jest zapłodnienie za pomocą męskiego plemnika. Jajnik jest zawsze kształt spłaszczonej elipsoidy. Jego duża masa wynosi jeden dekagram.
Macica jest narządem, w jakim szykuje się rozwój embrionalny dziecka. Ma kształt zbliżony do gruszki. Kobieta, która nie miała jeszcze szansie narodzić dziecka, ma macicę o długości około siedmiu centymetrów i wielkości czterech w najwyższym miejscu. Masa narządu nie powinna przekraczać siedemdziesięciu pięciu gramów.
Ostatnim narządem, jaki właśnie opiszemy, jest pochwa. To mięśniowo-błoniasty przewód, bardzo podatny. Łączy macicę z przedsionkiem pochwy, czyli częścią sromu. Toż do niej dawane jest nasienie. Pochwa obejmuje męskie prącie podczas kopulacji.
To końcu, jeśli idzie o żeńskie narządy rozrodcze. Do zwiedzenia w innym artykule.